Objęcie stanowiska menadżera to nie tylko wyróżnienie, ale również zwiększenie ilości obowiązków. Kompetencje zdobyte na poprzednim stanowisku z pewnością będą przydatne, ale konieczne może być także rozwinięcie nowych umiejętności i cech charakteru. Pomocne mogą okazać się specjalistyczne szkolenia menadżerskie, których celem jest przygotowanie pracownika na przyjęcie odpowiedzialności za siebie, firmę i swoich podwładnych.
Szkolenia menedżerskie wykształcają cechy dobrego menadżera, dotyczące jego relacji z innymi pracownikami
Dobry menadżer wie, że nie może zajmować się wszystkim na raz i musi odpowiednio rozdzielać zadania pomiędzy swoich podwładnych. Powinien dostosowywać je do umiejętności i doświadczenia pracowników, aby firma osiągała jak najlepsze i jak najszybsze rezultaty. Po zleceniu zadań, kierownik ma obowiązek kontrolować stopień i jakość wykonanych obowiązków. Może to robić osobiście lub również poprzez inne osoby. Najważniejsze jednak, by dostosował dozór odpowiednio do doświadczenia pracownika. Do jego misji należy także planowanie rozwoju poszczególnych pracowników, dobieranie szkoleń i służenie pomocą początkującym. Dobry menadżer powinien wykształcić doskonałe zdolności komunikacyjne. Musi być asertywny, udzielać jasnych informacji i dobrze prezentować firmę przed partnerami biznesowymi. Zadaniem kierownika jest również bycie mediatorem, który na czas opanowuje konflikty zaistniałe w grupie. Ostatnią cechą związaną z relacjami międzyludzkimi, jaką zajmują się szkolenia menadżerskie jest umiejętność właściwego motywowania zespołu. Techniki motywacyjne to nie tylko podwyżki, ale również wyróżnienia dostosowane do konkretnego pracownika, na przykład zlecanie specjalistom ciekawszych i bardziej wymagających projektów.
Podczas szkolenia menadżerskiego przyszły kierownik dowiaduje się, co dla niego oznacza objęcie nowego stanowiska
Relacja menadżera ze współpracownikami jest bardzo istotną częścią tego stanowiska, ale nie jedyną, ponieważ kierownik w głównej mierze reprezentuje samą firmę, do której należy. Musi zatem być świadomy wizji, strategii zarządzania i wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Jest on bowiem w mniejszym lub większym stopniu odpowiedzialny za kierunek w jakim dalej będzie ono podążało. Ponadto, kierownik musi także nauczyć się podejmować decyzje w sposób, który przyniesie firmie jak najwięcej korzyści.
Mówi się, że można być urodzonym kierownikiem, jednak jest to bardzo pozorne, ponieważ wiele umiejętności nabywamy jedynie odpowiednio się szkoląc i trenując. Warto zatem przed objęciem tak odpowiedzialnego stanowiska przejść specjalistyczne szkolenia menadżerskie, które doskonale przygotują każdą osobę do sprostania nowym wyzwaniom.