Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja, choć wciąż pozostaje sprawą kontrowersyjną w niektórych kręgach społecznych, to jednak z roku na rok staje się coraz powszechniejsza. Dotyczy już absolutnej większości Polaków. Pozwala na rozsądne planowanie swojego życia i chroni przez niechcianym zajściem w ciążę. Może być przeznaczona dla kobiet bądź dla mężczyzn. Poszczególne metody antykoncepcyjne różnią się od siebie nie tylko sposobem stosowania, ale również skutecznością.

Wybierając metodę antykoncepcji najlepiej jest przeprowadzić poważną rozmowę z partnerem. Taka decyzja powinna należeć do Was obojga, Jeśli zdecydujecie się na zabezpieczenie w formie hormonalnej, to konieczna będzie również wizyta u ginekologa, który odpowiada za przepisywanie recept na środki tego typu. To on bądź seksuolog może również pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji w tej kwestii. Istnieją, bowiem przeciwwskazania do korzystania z niektórych środków zapobiegających ciąży.

Decydując się na określoną metodę antykoncepcyjną koniecznie trzeba poznać jej wszelkie wady i zalety. Poza tym, należy dowiedzieć się, jakie choroby kobiece występowały dotychczas w naszej rodzinie. Część metod hormonalnych sprzyja, bowiem rozwojowi niektórych nowotworów. Oprócz tego, trzeba ustalić, kiedy będziemy chcieli starać się o dziecko. Długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej sprawia, że po odstawieniu trzeba zazwyczaj odczekać pewien czas, by wrócić do właściwego stopnia płodności.

Najskuteczniejsza metoda, czyli pigułka antykoncepcyjna rzeczywiście daj świetne rezultaty, jednak może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych. Ponadto, to właśnie tabletki powodują zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, więc jest odradza u kobiet, w których rodzinie występowała ta choroba. Natomiast plastry antykoncepcyjne są bezpieczniejsze dla zdrowia. Ich wadą jest fakt, że wymagają wyjątkowej staranności i terminowości w przyklejaniu ich. Dla wielu kobiet świetną metodą jest zastrzyk hormonalny, który jest niezwykle wygodny, bardzo skuteczny i stosunkowo tani, ponieważ wykonuje się jedną iniekcję kosztującą ok. 40zł na 3 miesiące. Niestety, w razie niepożądanych objawów, nie da się ich zwalczyć, dopóki substancja hormonalna samoistnie nie zniknie z organizmu po określonym czasie.

Prezerwatywa jest również bardzo bezpieczna, a jednocześnie jest jedynym sposobem na uniknięcie zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przy prawidłowym użytkowaniu daje bardzo dużą ochronę. Problemem jest jednak fakt, że nie jest ona komfortowa. Wymaga przerwania gry wstępnej, by można było nałożyć ją na penisa, a w dodatku część mężczyzn uważa, że odbiera im ona przyjemność czerpaną ze stosunku.

Post Author: Anka