Strój na chrzciny

Chrzciny to dla chrześcijan pierwszy sakrament, który pozwala oddać się w opiekę Boga. Pomimo tego, że praktycznie nikt z nas ich nie pamięta, są one ważną uroczystością powszechnie celebrowaną w polskich rodzinach. Z tej okazji zazwyczaj zaprasza się nie tylko rodziców chrzestnych maleństwa, ale również dalszą rodziną. Przyjęło się, że przynoszą oni ze sobą prezenty i są goszczeni na specjalnie przygotowanym na tę okazję obiedzie.

Jako, że chrzciny są typowo chrześcijańskim wydarzeniem i dlatego odbywają się w kościele, na tę okazję powinno się adekwatnie ubrać. Dotyczy to, przede wszystkim, rodziców oraz rodziców chrzestnych dziecka. U kobiet absolutnie niedopuszczalne są zbyt krótkie spódnice bądź sukienki. Odradza się także zakładania ubrań o intensywnych barwach. Idealne będą sukienki koktajlowe zakrywające uda, najlepiej sięgające kolan, ewentualnie nieco dłuższe.

Dobrze, aby miały one delikatne kolory. Mile widziane będą odcienie pastelowe, ale też beże, brązy, szarość. Torebka powinna pomieścić książeczkę kościelną, chusteczki. Nie powinna być to typowa kopertówka, z którą chodzimy na przyjęcia, ale też nieelegancka będzie duża torba, z którą można chodzić na zakupy. Pozostałe dodatki takie, jak paski, biżuteria czy inne elementy ubioru powinny być stonowane, atrakcyjne, ale niezbyt rzucające się w oczy.

Mężczyźni nie mają większych problemów, lecz warto, by pamiętali, że z tej okazji wypada wyglądać naprawdę elegancko. Dobrze, jeśli panowie włożą ciemne garnitury, do których jednak nie wymaga się białej koszulki. Owszem, powinna ona być jasna, ale może przybrać odcień błękitu, różu, ecru lub innych, pastelowych barw. Jako dodatek można założyć krawat, lecz nie jest on obowiązkowy. Buty najlepiej, żeby były czarne, choć ciemnogranatowe czy ciemnobrązowe nie będą żadnym większym faux pas.

Najważniejszą kwestią w dniu Chrztu Świętego jest to, jak ubrany zostanie bohater lub bohaterka tej uroczystości. Dzieci do chrztu zawsze ubierane są na biało. W zależności od pory roku, można wybrać dla nich inne stroje. Dziewczynki najczęściej ubiera się w sukienki, chłopców w śpioszki z kubraczkami. Obowiązkowo potrzebne są białe skarpetki, a wielu rodziców decyduje się na zakup malutkich, białych bucików. Bardzo często dzieci mają na główkach czapki. Oczywiście, są one dopasowane kolorystycznie do reszty odzieży, więc są białe. Mogą mieć hafty lub zdobienia z mirtu. Powinny być łatwe w ściągnięciu, ponieważ ksiądz w trakcie chrztu poleje czoło dziecka wodą święconą. W ciepłe dni, dziewczynki zamiast czapeczek mogą mieć główkę udekorowaną białą kokardką bądź nie uciskającą je opaską ozdobną. Dla komfortu dziecka oraz rodziców, warto wziąć ze sobą kocyk, w którym będziemy trzymać malucha.

Moda / przez

Post Author: Anka