Przyczepy kempingowe – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Przyczepa kempingowa pozwala na podróżowanie bez ograniczeń. Nic zatem dziwnego, że tak mocno rozwinął się caravaning. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego pojazdu. Poza tym, lepiej wybierać nowe czy używane przyczepy kempingowe?

Nowe czy używane przyczepy kempingowe?

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: ‚nowe czy używane przyczepy kempingowe?’. Najmniej problemów stwarza zakup nowego pojazdu. Niestety, koszty nowej przyczepy mogą być porównywalne (albo i wyższe!) niż kupno mieszkania, dlatego taki wydatek wciąż pozostaje w zasięgu najbardziej zamożnych. Wybierając nowe przyczepy kempingowe, można za to liczyć na brak usterek, konieczności dokonania napraw czy doposażania swojego nowego domu na kółkach.

Przy mniejszym budżecie nie trzeba rezygnować z pomysłu o wyprawach z przyczepą kempingową, ale znacznie większej rozwagi wymaga ten wybór. Zwraca się bowiem uwagę na stan zewnętrzny oraz wewnętrzny przyczepy. Należy ocenić sprawność działania poszczególnych urządzeń, stan łazienki, kuchni, wszystkich elementów wyposażenia. Przyczepy kempingowe wybierane bez namysłu, po najniższej cenie i bez sprawdzenia, okazują się być najczęściej skarbonkami bez dna.

Jak wybierać przyczepy kempingowe?

Niezależnie, czy będzie to przyczepa nowa czy używana, musi być ona dostosowana pod względem wagi do auta osobowego, które będzie ją ciągnąć. Informację o maksymalnej dopuszczalnej wadze można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Generalnie przyczepa powinna być cięższa od auta, by zapewnić stabilność i bezpieczne prowadzenie na drodze.

Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na przepisy odnośnie wymaganych uprawnień oraz niezbędnych dokumentów, uwzględniając podróże krajowe i zagraniczne.

Nie powinno się ponadto zapominać o własnych potrzebach, które determinować będą między innymi rodzaj wyposażenia – chociażby wielkość łóżka. Im więcej elementów podstawowych, informacji najważniejszych, ale i detali wziętych pod uwagę, tym lepszego wyboru uda się dokonać. W końcu chodzi o to, by podróże, jakie oferują przyczepy kempingowe, uszczęśliwiały, a nie stanowiły niechciany wydatek.

Post Author: sandomierzanin