Kredyt w Niemczech i kredyty w Polsce – czy są jakieś znaczące różnice?

Niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujesz, gotówka jest czasami potrzebna „na już”. Czasami wystarczy udać się do firmy pożyczkowej, a innym razem tylko i wyłącznie do banku. Tak jest w Niemczech i w Polsce, a różnice pojawiają się wyłącznie w szczegółach.

Jak wygląda sytuacja w Niemczech? Jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt?

Kredyty w Niemczech zaciągane na większe kwoty można realizować tylko i wyłącznie w bankach. Wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony jedynie wtedy, gdy posiadasz niemieckie zameldowanie i zatrudnienie w Niemczech. Najlepiej, aby była to umowa o pracę, bo wtedy twoje szanse na pierwszeństwo w przyznaniu kredytu są bardo duże. Jeśli  jednak pracujesz na umowę zlecenie bądź o dzieło, to również bank rozpatrzy twój wniosek. Różnica jest taka, że możesz czekać dłużej, niż osoby mające stałe zatrudnienie. Kolejna sprawa dotyczy prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Bank bardzo przychylnie spojrzy na twój wniosek o kredyty w Niemczech, jeśli pochwalisz się dłuższym stażem pracy. Każda informacja podana bankowi, przedstawiająca ciebie jako przedsiębiorcę w dobrym świetle to duży plus.

Bez SCHUFA ani rusz – co to takiego?

W Niemczech zamiast BIK-u jest SCHUFA. Dzięki temu rejestrowi bank sprawdzi twoją zdolność kredytową błyskawicznie. Ty również możesz zerknąć w twoje dane, upewniając się, że historia spłat kredytów jest czysta. W rejestrze znajduje się także współczynnik ryzyka bankructwa i wypłacalności. Taka informacja niestety trochę kosztuje, a cena jest uzależniona od zakresu usług, potrzeb i branży. Bez sprawdzania zdolności kredytowej w SCHUFA nie ma co liczyć na kredyty w Niemczech. Jedynie można się o nie ubiegać w Austrii bądź Szwajcarii.

Kiedy potrzebna jest mniejsza pożyczka wystarczy firma pożyczkowa!

Jeśli nie potrzebujesz sporej sumy pieniędzy, możesz wypełnić wniosek online, wysyłając go do wybranej instytucji pożyczkowej. W takich miejscach nie ma rygorystycznego sprawdzania wypłacalności, bo i gotówka jest niewielka. Wystarczy okazać dokument tożsamości, np. paszport lub dowód osobisty, aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Jeśli prowadzisz własną działalność, wtedy musisz przedstawić jeszcze ostatnią deklarację podatkową. Załatwiając taką pożyczkę online, zyskujesz nie tylko cenny czas, ale też bardzo często ciekawszą ofertę. Warto sprawdzić w porównywarkach internetowych, która z firm oferuje najlepsze warunki pożyczkowe.

Kredyty w Polsce to codzienność. Jak to wygląda w praktyce?

Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt w Polsce potrzeba nie tylko sprawdzenia zdolności kredytowej ale też wiarygodności kredytowej. Gdzie to możesz sprawdzić? W Polsce takim rejestrem jest BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. Można pobrać bezpłatnie kopię danych raz na 6 miesięcy bez ponoszenia żadnych kosztów. Lepiej mieć pewność, że twoja historia kredytowa jest nienaganna, zanim zdecydujesz się na wizytę w banku. Po sprawdzeniu bazy danych możesz przejść do ubiegania się o kredyt, zabierając ze sobą dokument tożsamości i zaświadczenie o dochodach. Jeśli jesteś rencistą bądź emerytem, musisz okazać ostatni odcinek z wysokością świadczenia. Niektóre banki nie zwracają szczególnej uwagi na zarobki. Nie zawsze trzeba mieć również stałe zatrudnienie. Dlatego też jest duża szansa na uzyskanie dobrego kredytu bez mnóstwa formalności. Opcjonalnie można uzyskać niewielką pożyczkę w parabanku bądź firmie pożyczkowej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są firmy pożyczkowe, bo spłata kredytu rozłożona jest na raty, nawet ponad 40 miesięcy.

Nie ma więc znaczących różnych, jeśli chodzi o kredyt w Niemczech i w Polsce. Przed wybraniem konkretnej instytucji pożyczkowej, sprawdź tylko różne warianty. Czasami można odkryć ciekawe rozwiązania, czyli najlepsze oferty dla twojego portfela.

Post Author: Anka