Jakie pokrycie dachowe przetrwa dekady? Kluczowe cechy trwałych dachów

Pokrycie dachowe odkrywa bardzo ważną rolę w trakcie budowy domu, gdyż bez niego jest niekompletny i nie gwarantuje poczucia bezpieczeństwa. Dach chroni budynek przed szkodliwymi zjawiskami atmosferycznymi, dlatego pokrycie musi być starannie dobrane. Dachówka cementowa, blacha czy dachówka ceramiczna — wybór jest ogromny.

Jakie pokrycie dachowe sprawdzi się najlepiej?

Wybierając pokrycie dachowe, trzeba zweryfikować kilka kwestii, a mianowicie kąt nachylenia dachu, nośność konstrukcji więźby, stopień skomplikowania kształtu dachu. Ważny jest także dostępny budżet.

Najpierw trzeba zweryfikować kąt nachylenia dachu i jego skomplikowanie oraz nośność więźby dachowej. Nie mniejsze znaczenie odgrywają preferencje inwestora. Dachówka cementowa i inne pokrycia dachowe powinny komponować się z pozostałymi elementami i stanowić spójną całość.

Inwestor musi pamiętać o warunkach atmosferycznych charakterystycznych dla miejsca zamieszkania. Konstrukcja dachu oraz zastosowany materiał muszą być trwałe, dobrze chronić przed promieniami słońca, deszczem, wiatrem oraz śniegiem. Najlepszym wyborem są materiały odporne, dobrej jakości, gdyż przyczynią się to nie tylko do estetycznego wyglądu budynku, ale gwarantuje również zatrzymanie ciepła w domu w okresie zimowym, a latem pozwala utrzymać niższą temperaturę wewnątrz.

Dachówka cementowa — dlaczego warto?

Dachówka cementowa powstaje z piasku, cementu oraz wody. Największą korzyścią tego wyboru jest wytrzymałość materiału, gdyż nie ulega zniszczeniu pod wpływem mrozu czy wysokich temperatur. Nawet po najbardziej upalnym lecie czy srogiej zimie dach zachowuje swój pierwotny kształt. Dachówka cementowa jest niepalna, czyli jeszcze lepiej chroni zarówno nieruchomość, jak i domowników. Wśród cech charakterystycznych należy wymienić także tłumienie hałasu, co jest ważne, gdy inwestor planuje zagospodarować poddasze.

Dachówka ceramiczna — dlaczego warto?

Dachówka ceramiczna to kolejne trwały materiał, który prezentuje się bardzo estetycznie. Do produkcji wykorzystuje się glinę. Materiał charakteryzuje się niepalnością, odpornością na wysoką oraz niską temperaturę, a do tego przez wiele lat prezentuje się bardzo estetycznie.

Można też zdecydować się na blachodachówkę, które stanowi najtańszy wybór.

Dom / przez

Post Author: Anka