Jak przygotować się do urlopu?

Obojętnie czy na wczasy wybieramy się samochodem, pociągiem, autokarem czy samolotem, lepiej nie przesadzać z ilością zabieranych rzeczy. Równie ważne jest to, aby nie pominąć niczego ważnego. Czasami trzeba wziąć rozwód z wieloma przedmiotami, które uważamy za niezbędne, gdyż tylko będą one zagracać naszą przestrzeń bagażową.

Zestaw ubrań jaki ze sobą bierzemy zależy w dużym stopniu od miejsca, do którego się udajemy. Wiadomo, że na plaży nie przyda nam się przeciwdeszczowa kurtka, a w góry nie zabierzemy bikini. Zawsze jednak warto mieć ze sobą coś na chłodniejsze noce lub na bardziej eleganckie imprezowe wyjście lub kolację.
Pamiętajmy także, że najlepszym wyborem są tkaniny oddychające, które nie sprawią, że będziemy nadmiernie się pocić, a tym samym męczyć podczas naszych wymarzonych wczasów.
Należy także pamiętać, że w niektórych krajach islamskich nie wolno za bardzo obnażać swojego ciała (tyczy się to w szczególności kobiet) i lepiej nie zabierać tam ubrań, które są zbyt kuse.
Obuwie zależy w dużym stopniu od miejsca do którego jedziemy, ale z całą pewnością obojętnie czy to sandały, czy trapery, powinno być ono wygodne i rozchodzone. Lepiej nie brać dopiero co zakupionych butów na kilku(nasto)dniowy wyjazd, gdyż możemy być zmuszeni do kupienia zastępczych butów na miejscu.
Oczywiście powinniśmy pamiętać o bieliźnie i wziąć pod uwagę, czy będziemy mieć możliwość wyprania i wysuszenia jej czy też nie.
Istotnym elementem są też okulary przeciwsłoneczne. Ważne, aby zapewniały one ochronę przed promieniowaniem UVA, gdyż to ono jest najbardziej destrukcyjne dla naszych oczu.
Przy wyjeździe nad morze, możemy zabrać też ze sobą ręcznik plażowy, aby nie przepłacać za niego na miejscu.
Kosmetyki jakie zabieramy są właściwie stałe obojętnie od miejsca, do którego jedziemy. Na pewno i nad morze, i w góry warto zabrać ze sobą krem z filtrami UV, który nie tylko ochroni nas przed szkodliwym słonecznym promieniowaniem i przyśpieszonym starzeniem się skóry, ale także pozwoli nam uzyskać zdrową i brązową opaleniznę.
Podstawowe środki do mycia jak mydło i szampon czasem nie są niezbędne, jeśli mieszkamy w hotelu, który je zapewnia, jednak zawsze musimy pamiętać o tym, aby wziąć ze sobą szczoteczkę do zębów oraz pastę. Ważny też jest balsam do ciała, krem nawilżający do twarzy, coś na otarcia i oparzenia skóry. Przydatna nie tylko dla mężczyzn może się też okazać maszynka do golenia.

Pamiętajmy także o odpowiednich dokumentach do większości krajów europejskich wystarcza jedynie dowód osobisty, jeśli jednak wyjeżdżamy gdzieś dalej, konieczny jest paszport a czasem także i wiza. Jeżeli posiadamy międzynarodową legitymację studencką, również wartą ją zabrać, gdyż bez niej możemy sporo zapłacić za bilety wstępu.
Istotne jest także zabranie odpowiedniej gotówki. Lepiej wymienić pieniądze już w kantorze w kraju, gdyż nie mamy pewności jak szybko i po jakim kursie uda nam się to zrobić za granicą.
Dobrym pomysłem jest wzięcie ze sobą też przewodnika lub rozmówek w języku kraju, do którego się wybieramy. Dzięki temu nie przegapimy najważniejszy atrakcji i zawsze będzie można łatwiej się porozumieć z tubylcami.

Z elektroniki na pewno przyda mam się aparat fotograficzny, niezbędny jest telefon komórkowy. Przed wyjazdem upewnijmy się jednak, że mamy włączoną usługę roamingu a także jakie są koszty połączeń z zagranicy. Lepiej nie zapominać także o ładowarce i dodatkowych bateriach do naszego aparatu.
Nie jest to może niezbędne, jednak warto też zaopatrzyć się w jakąś lżejszą (pod kątem wagi i treści) książkę, która mieliśmy ochotę przeczytać lub karty do gry, jeśli najdzie nas ochota na spędzenie wieczoru w hotelu lub leniwego dnia na plaży.
Na sam koniec jeśli planujemy podróż samochodem warto wcześniej rozeznać się w przepisach drogowych krajów, przez które będziemy przejeżdżać.  Pomoże nam to uniknąć mandatów, które potrafią być znacznie wyższe niż nasz krajowy cennik

Post Author: Anka