Dresówka a jersey – poznaj różnice

Dla osoby, która nie jest zagłębiona w tematy krawieckie czarną magią może wydawać się kwestia wyboru odpowiedniego materiału. Tymczasem, nawet podczas zwykłych zakupów odzieżowych wiedza ta może okazać się bardzo przydatna. Czy lepsze będą ubrania wykonane z dzianiny jersey czy z dzianiny dresowej?

Czym się różni tkanina od dzianiny?

Zanim przejdziemy konkretnie do rozróżnienia dzianiny jersey od dzianiny dresówki, warto przyswoić podstawową wiedzę, która dla osób początkujących w świecie krawieckim może być dość skomplikowana. Wypowiadając się potocznie, zwykle nie zwracamy uwagi na to, czy nazywamy dany materiał tkaniną czy dzianiną. Często używamy tych słów zamiennie, nie zdając sobie do końca sprawy, że jest to błędne. Materiały dzielimy bowiem właśnie na tkaniny oraz dzianiny, przy czym te dwa rodzaje materiału znacznie się od siebie różnią. Tkanina bowiem jest tkana i składa się z osnowy oraz wątku, natomiast dzianinę produkuje się z jednej nitki (nie z dwóch, jak w przypadku tkaniny). W praktyce tkanina częściej wykorzystywana jest do tworzenia bardziej eleganckiej odzieży. Jeśli więc w sklepie widzimy szykowną koszulę czy marynarkę, to możemy być prawie pewni, że została ona wyprodukowana z tkaniny. Natomiast z dzianiny robi się nieco mniej oficjalną odzież, taką jak T-shirty, luźne sukienki czy wygodne spodnie.

Dzianiny jersey – czym się charakteryzują?

Pora przejść do konkretnej charakterystyki dzianiny jersey. Jest to materiał niezwykle popularny na rynku. W sklepach możemy spotkać wykonane z tej dzianiny zarówno ubranka dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzianina jersey jest materiałem bardzo elastycznym oraz lekkim. Odzież z niej wykonana jest niezwykle wygodna i nadaje się do noszenia właściwie o każdej porze roku ze względu na swoją przewiewność. Jersey idealnie dopasowuje się do ciała, co sprawia, że ubrania z niego wykonane dobrze wyglądają na każdej figurze. Co równie ważne, na rynku dostępnych jest wiele dzianin jersey o bardzo różnorodnych kolorach, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Barwne ubranka będą szczególnie dobrze wyglądać na najmłodszych maluchach. Jersey wykorzystuje się nie tylko do szycia ubrań dla dorosłych i dla dzieci, ale także do produkowania pościeli. W obróbce krawieckiej dzianina jersey nie jest zbyt wymagająca, dzięki czemu możemy samodzielnie spróbować stworzyć z niej wspaniałe ubrania, na przykład dla naszych dzieci. Dzięki temu zawsze będą wyglądały oryginalnie. Dzianina jersey ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę – jest bardzo mało podatna na wszelakie zagniecenia, dzięki czemu będzie idealna dla osób, które nie przepadają za prasowaniem. W sklepach najlepiej wybierać ubrania wyprodukowane z dzianiny naturalnego pochodzenia, na przykład bawełniane. Warto jednak pamiętać, że rzeczy wyprodukowane z jerseyu mają w swoim składzie często pewien mały dodatek włókna syntetycznego, dzięki czemu są bardziej elastyczne i lepiej dopasowują się do ciała.

Jakie są cechy dzianiny dresowej?

Dzianinę dresową potocznie nazywamy często dresówką. Jest ona materiałem, który jest wykorzystywany w krawiectwie równie często, co jersey. Ubrania wykonane z dresówki są niezwykle wygodne i miłe do noszenia. Dzianina dresowa jest jednak materiałem nieco cięższym niż jersey, dlatego też używa się jej do tworzenia innych projektów. Z dresówki z powodzeniem możemy stworzyć wygodne spodnie oraz bluzy. Bardzo popularna ostatnimi czasy stała się dzianina dresowa pętelkowa, której nazwa wzięła się od tego, że po jej wewnętrznej stronie zauważyć możemy właśnie swego rodzaju pętelki. Ubrania wykonane z tego materiału są rozciągliwe, elastyczne, nie gniotą się oraz świetnie nadadzą się na nieco zimniejsze dni. Dzianinę jersey poleca się więc do tworzenia nieco lżejszych projektów, które nazwać możemy bardziej letnimi lub wiosennymi. Grubsze ubrania lepiej tworzyć z dzianiny dresowej.

 

Post Author: Anka