Dachówka ceramiczna czy cementowa – jaki wybór jest lepszy?

Dachówka ceramiczna czy cementowa – jaki wybór jest lepszy?

Dachówka ceramiczna i cementowa są wybierane zamienne, gdyż mają szereg cennych właściwości, pięknie się prezentują, a do tego są bardzo trwałe i nie szkodzą im czynniki atmosferyczne. Każda z nich ma swoich fanów, ale przed wyborem materiału na dach warto je lepiej poznać.

Dachówka ceramiczna – zalety

Dachówka ceramiczna prezentuje się bardzo elegancko i świetnie sprawdza się w domach utrzymanych w klasycznym stylu. Na szczególną uwagę zasługuje bogata kolorystyka – każdy inwestor może znaleźć odcień i wzór idealny dla siebie. Dobrej jakości powłoki, które można znaleźć na dachówce ceramicznej, sprawiają, że nie trzeba przejmować się konserwacją. Zachowanie czystości również nie dostarcza większych problemów. Dachówka ceramiczna może mieć powierzchnię naturalną albo uszlachetnioną. Producenci stosują glazurowanie oraz angobowanie. Każda z wymienionych powłok odpowiada za zapewnienie dachówce intensywnego koloru i jeszcze lepiej zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi i innymi zagrożeniami dla dachu.

Dachówka cementowa – zalety

Dachówka ceramiczna to nie jedyna propozycja, gdyż można się zdecydować na model wykonany z cementu. Dach zyskuje wtedy oryginalny charakter oraz cenne właściwości – przede wszystkim wodoodporne oraz niepalne. Na uwagę zasługuje także działanie hydrofobowe, dzięki czemu woda zostaje szybko usunięta z dachu, co sprawia, że ryzyko zniszczenia dachu jest znikome. Dachówka cementowa odpowiada także za tłumienie dźwięków i pozwala uniknąć rozszerzalności termicznej.

Zarówno dachówka ceramiczna, jak i cementowa mają powłoki, które sprawiają, że woda szybko spływa, nie osiada i nie wchodzi w porowatą powierzchnię. W taki sposób można uniknąć bezustannego zamrażania oraz rozmrażania materiału. Z kolei nowoczesne powłoki zapewniają optymalne walory estetyczne, które sprawiają, że cały dach prezentuje się znakomicie i jest najlepszą ozdobą budynku. Z kolei kąt nachylenia warunkuje skuteczność odprowadzania śniegu i wody deszczowej.

 

Dom / przez

Post Author: Anka