CPAP – czym są protezy powietrzne w leczeniu bezdechu sennego

Bezdech senny to schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale i zagraża poważnie każdemu pacjentowi, niezależnie od postaci choroby. Nie istnieje skuteczne farmakologiczne leczenie bezdechu sennego, ale dużą pomocą są aparaty CPAP.

Aparaty CPAP – czym są i jak działają?

Aparaty CPAP to specjalne urządzenia, które korzystają z nowoczesnej technologii wykorzystywanej w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, najczęściej spotykanego pod nazwą bezdechu sennego. Mają postać aparatów, które umieszcza się przy łóżku wraz z rurkami i niewielką maską lub systemem poduszek powietrznych. Aparaty te pozwalają na dostarczanie powietrza pod ciśnieniem, do organizmu chorego. Całość odbywa się w trakcie snu, dyskretnie i nie powoduje dużego dyskomfortu podczas użytkowania aparatu.

Ze względu na różnorodność występujących objawów bezdechu sennego, ze wspólnym dla wszystkich pacjentów objawem chrapania, liczy się postawienie dokładnej diagnozy i właściwy dobór aparatu CPAP. Jego zastosowanie, niezależnie od postaci schorzenia, ma jednak wpływ na maksymalizowanie efektów zastosowanej terapii, a także podniesienie komfortu codziennego życia.

Efekty stosowania aparatu CPAP

Systematycznie stosując wybrany aparat CPAP, można liczyć na udrożnienie górnych dróg oddechowych, a tym samym zniwelowanie uciążliwego chrapania, które nierzadko przeszkadza głównie osobie śpiącej w jednym łóżku z pacjentem. Poprawia się jakość snu, a co za tym idzie, organizm zaczyna lepiej funkcjonować, wzrasta kondycja. W ciągu dnia odczuwana jest poprawa koncentracji oraz mniejsza senność, a do tego zmniejsza się ryzyko występowania chorób związanych z układem sercowym.

Co ważne, w przypadku postawienia diagnozy i wykazania konieczności korzystania z aparatu CPAP, można ubiegać się o dofinansowanie do jego zakupu.

Im szybsza wizyta u lekarza, postawiona diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, tym większe szanse na znaczną poprawę jakości codziennego życia, ale i poprawienie relacji rodzinnych, gdy niweluje się uciążliwe dla domowników chrapanie.

Post Author: Anka