Chlapacze samochodowe: gumowe czy metalowe?

Od lat 70-tych XX wieku, kiedy to pierwsza wersja chlapaczy zaczęła pojawiać się na różnych ciężarówkach w USA, ta forma ochrony samochodu stała się jednym z ulubionych dodatków, jaki można z łatwością dodać do swojego auta.

Jednak w przeciwieństwie do tandetnych pokrowców na siedzenia samochodowe, chlapacze samochodowe na rynku wtórnym są niezwykle funkcjonalnym dodatkiem do każdej maszyny terenowej.

Skąd wiedzieć, że przyszła pora na chlapacze subaru impreza?

Kiedy zaczynasz ulepszać felgi i opony w samochodzie i idziesz w stronę szerszych, większych i bardziej agresywnych stylów, jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić (poza tym, że pochwalić się swoim znajomym), jest właśnie ulepszenie fabrycznych błotników, co jest równoznaczne z montażem chlapaczy samochodowych.

Pierwotnie dostępne, podstawowe wersje błotników w większości samochodów i ciężarówek nie są wystarczające, aby chronić maszynę przed uszkodzeniami, jakie może powodować luźny żwir i zrzucane błoto, szczególnie to podczas jazdy samochodem w terenie.

Tradycyjnie chlapacz jest używany w połączeniu z błotnikiem samochodu w celu ochrony samochodu, pasażerów, innych pojazdów, a także pieszych, przed brudem i innymi śmieciami wyrzuconymi w powietrze przez obracającą się oponę. Dlatego chlapacz samochodowy klasycznie był zazwyczaj wykonany z elastycznego materiału, takiego jak kompozyt gumowy, jednak bardziej zaawansowane wersje, które można dzisiaj zakupić to już zaawansowane chlapacze np. ze stali nierdzewnej i takie są polecane dla prawdziwych entuzjastów.

Guma czy metal: które chlapacze wybrać?

Gdy zaczniesz rozglądać się za zakupem odpowiedniego zestawu chlapaczy do swojej fury, możesz szybko zostać przytłoczony ilością opcji dostępnych w Twojej ulubionej firmie oferującej akcesoria tego rodzaju. Pierwszą rzeczą, którą musisz zdecydować, aby sobie ten wybór ułatwić – jest właśnie to, czy chcesz użyć metalowej czy gumowej ich wersji.

Metalowe chlapacze na pewno przypadną Ci do gustu, jeśli jeździsz po wymagających szlakach w ciężarówce lub jeepie, ale właśnie wtedy powinieneś o nich zapomnieć. Ze względu na prążkowany charakter i design, metalowe chlapacze samochodowe dużo bardziej nadają się do użytku na ulicach lub na miękkim piasku i mokrym błocie. Jednak może być Ci się trudno oprzeć temu wyborowi, bo jasne jest, że to właśnie aluminiowe i stalowe chlapacze samochodowe nadal nadają naprawdę świetny wygląd większości pojazdów. Zrobisz jednak mądrzej, jeśli w takich okolicznościach postawisz na te plastikowe.

Post Author: Anka