Aparat CPAP – nowoczesny sposób na bezdech senny

Nowoczesny aparat CPAP jest urządzeniem jakie pozwala leczyć kłopoty z oddychaniem, szczególnie korzystny jest w łagodzeniu obturacyjnego bezdechu sennego.

Podstawowy aparat korzystny w leczeniu OBS (bezdech senny) składa się z maski, jaka może być typu nosowego, ustno-nosowego lub pełno twarzowego i urządzenia CPAP pompującego powietrze do dróg oddechowych. To dzięki pompowanemu powietrzu osoba używająca CPAP ma wciąż dodatni poziom ciśnienia w swoich drogach oddechowych, stąd procedura ta jest najnowocześniejszą w usuwaniu nieprawidłowości procesu oddychania. Dzięki mało skomplikowanemu procesowi działania, taki aparat cały czas pompuje tlen i w tenże sposób chroni przed zapadaniem się podniebienia. Jedyną sprawą, która jest w stanie zachwiać jego skuteczność jest nieprawidłowe dostosowanie wielkości maski do twarzy. Właśnie dlatego takie maski są do kupienia w zróżnicowanych rozmiarach i naprawdę powinniśmy wybrać najoptymalniejszą wielkość dla siebie, by nie pojawiły się żadne nieszczelności. Następną korzyścią aparatu cpap jest wbudowany system rejestrujący, dzięki któremu nasz lekarz ma wgląd do takich informacji jak chociażby: długość oddechów, przerwy bezdechowe, zdjęcia specjalistycznej maski. Dzięki temu dostępne jest doglądanie postępów terapii oraz ocena skuteczności.

Ultranowoczesne modele aparatów są wyposażone dodatkowo czujnik alarmujący w przypadku zsuwania się maski z twarzy. Stosunkowo proste jest jeszcze utrzymywanie higieny aparatu CPAP. Od czasu do czasu powinno się także zmieniać filtry. Wykorzystywanie aparatu pozwala na 100% zażegnanie problemu bezdechu, dzięki czemu możliwy jest zdrowy oraz stabilny odpoczynek. W Polsce NFZ częściowo refunduje CPAP.

Post Author: Anka