Jak uściślić obiekty budownictwa publicznego? Powinniśmy wyimaginować sobie jakiś budynek. Jaki? Przeważnie raczej strzelisty a dodatkowo goszczący dużą społeczność.
Z obszarem omawianego typu budownictwa, zazwyczaj łączą nam się gmachy zajmowane przez administrację rządową i samorządową. Aczkolwiek absolutnie nie zawsze. Otwarte gmachy to dodatkowo lokale: opieki społecznej a także socjalnej, banki obiekty oświatowe, kulturalne, cerkwie, przedszkola, ochrony zdrowia, sądownictwa, atrakcje turystyczne, komercyjne, knajpy, usługowe wszelkich dziedzin, w tym pocztowe i telekomunikacyjne, sportowe, obsługi pasażerów itp.
Budowanie budowli użyteczności publicznej należy postrzegać jako proces podobny do każdego innego wyzwania architektonicznego. Stosowane materiały są identyczne , a technologie ich używania również raczej nie różni się bardzo od tych zastosowanych w strefie komercyjnej. Prawidła sztuki budowlanej w odróżnieniu od procedur są niezmienne.
Zasadniczą sprawą w mojej ocenie jest skala budowli oraz wypływające z nich systemy bezpieczeństwa. Wszystkie takie projekty muszą obejmować wiele elementów które zwiększają bezpieczeństwo odwiedzających oraz zatrudnionych pracowników. Możemy przytoczyć tutaj np. systemy wentylacyjne, czy montaż pasm świetlnych. Kosztowne rozwiązania to dzisiaj konieczność. Trzeba przewidzieć wszelakie scenariusze poczynając od standardowego pożaru, po inwazję desperatów. Dlatego w praktyce buduje się powstają w pełni zautomatyzowane układy jak ze znanych filmów o przyszłości, które zapewniają nam, że możemy czuć się spokojniej.