Przemysł odzieżowy – za co tak naprawdę kocha bawełnę?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że to właśnie bawełna należy do grupy najchętniej wybieranych surowców w produkcji odzieży. Z zastosowaniem fachowych technik możliwe jest obecnie stworzenie zaawansowanych splotów bawełny.

Jak w praktyce wygląda pozyskiwanie bawełny?

Naturalnie bawełna pochodzi z poszczególnych włókien roślin z grupy ślazowców, których to włókna wykorzystywane są procesie wytwarzania materiałów. Jest to z pewnością szczególnie efektywna roślina, bowiem czysta woda to tylko 1/10 całej masy rośliny. Dzianina bawełniana wytwarzana jest z wykorzystaniem specjalnej obróbki zastosowanych włókien, jakie są odświeżane, często także poddawane redukcji białka, mercerowane i poprawiane barwnikami lub określonymi dodatkami usprawniającymi własności materiału. Podtypów dzianin i tkanin bawełnianych może być bardzo wiele: atłas, kanwa, aksamit, dżins, sztruks.

Jak tworzone są tkaniny?

Każdego rodzaju dzianina bawełniana produkowana jest za pomocą maszyn stworzonych do tkania. Mechaniczne krosna czy też sprzęt do produkcji nitek w sposób wyjątkowo wydajny przemieniają naturalną bawełnę na tkaniny o różnorodnych cechach. W dalszych etapach uzyskane tkaniny są poddawane procesowi farbowania, przetwarzane czy też zestawiane z różnorodnymi wyrobami.

W jaki sposób zakupić najwyższej jakości tkaniny?

Zakup tkanin może zostać zrealizowany przy pomocy specjalnych jednostek będących specjalistami od tkania. Mogą zagwarantować one głównie bele dzianin o bardzo różnej długości oraz szerokości walca. Sprzedawcy rozdzielają produkt końcowy pod kątem jakości oraz prawdopodobnego przeznaczenia – jednego wyrobu używamy do wytwarzania eleganckich koszul, a zupełnie innego do torebek częstego użytku, opakowań, czy też futerałów. W dążeniu do najlepszej klasy dzianiny stworzonej na bazie bawełny rozsądnie jest postawić na te marki, które cieszą się zaufaniem klientów. W Polsce sektor konfekcyjny i dzianina bawełniana cieszą się popularnością i wyznaczały jeszcze do niedawna centralną część naszego przemysłu.

Post Author: Anka