Po zjedzeniu przetworów z glutenem pokazują się u Ciebie reakcje uczuleniowe to sygnał, że musisz przejść na dietę bezglutenową. Najczęściej będą to objawy skórne, które natychmiast oceni lekarz. W momencie odrzucenia glutenu, również układ pokarmowy daje o sobie znać. Pojawiają się wtedy bóle brzucha, wymioty, nudności i inne. Lekarz może postawić diagnozę po wykonaniu koniecznych badań. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, zaleca się rozpoczęcie diety bezglutenowej.
Gluten – w jakich artykułach można go znaleźć?
W zbożach znajdują się proteiny i to one właśnie posiadają gluten. Bezglutenowy jadłospis wyklucza wszelkie produkty zbożowe. Należą do nich między innymi: pieczywa, mąka krupczatka, sosy z dodatkiem mąki pszenicznej, orkisz, jęczmień, żyto.
Menu bezglutenowe to kuracja wykluczeniowa, która wyłącza ze jedzonej żywności rzeczy mieszczące w sobie protein glutenu. Spożytkowywana jest nierzadko w ciągu terapii celiakii. Przypadłość ta jest permanentną nietolerancją glutenu, wzniecającą uszkodzenia w jelicie cienkim. Celiakia to przypadłość o podłożu autoimmunologicznym.
Komponowanie diety bezglutenowej?
Produkty posiadające gluten należy wyeliminować. Powinno się je zamieniać na artykuły go nieposiadające. Dieta bezglutenowa opiera się na eliminowaniu mąki pszennej, żytniej, orkiszowej a także zamiany jej na ryżową, oraz kukurydzianą. Uczuleni na gluten nie muszą rezygnować ze wszystkich zbóż, jest to m.in. owies. Nasiona owsa nie posiadają glutenu. Poprzez charakterystykę upraw, owies może zawierać minimalną ilość glutenu z na przykład pszenicy. Opakowanie mąki bezglutenowej ma znaczek potwierdzający.
Podczas zakupów trzeba uważnie czytać pudełka produktów. Dieta bez glutenu ma mniejszą podaż energetyczną, dlatego powinno się uzupełniać ilość węglowodanów. Toteż tradycyjny makaron można wymienić na makaron z mąki kukurydzianej. Wybór zdrowej, czy bezglutenowej żywności jest szeroki.
Dieta bez glutenu nie powinna być kłopotliwa lub monotonna! Wystarczy skrupulatnie czytać opakowania produktów, a w razie niejasności pytać ekspedientów czy konkretny artykuł jest bez glutenu. Domagacie się produktów bezglutenowych to szukajcie zielonego przekreślonego kłosa na pudełku produktu. Omawiany znak to bezpieczeństwo producenta. Jest on certyfikowanym symbolem, który oznacza bezpieczeństwo żywności bezglutenowej.