Ręcznik dla dziecka nie jedno ma imię

Ręcznik kojarzy nam się z prostokątnym kawałkiem chłonnego materiału, którym najczęściej w zależności od rozmiaru, wycieramy ręcę i twarz lub całe ciało po kąpieli. Czy jednak ręcznik musi tak wyglądać i ograniczać się tylko do funkcji wycierania? Jakie są rodzaje ręczników dla dzieci?

 Ręcznik dla dziewczynki i chłopca z motywem bajkowym

Ręcznik dziecka, tak jak wszystkie inne przedmioty, których ono używa, maja mu się przede wszystkim podobać i nie podrażniać. Dzieciaki, które zaczynają już kojarzyć postacie z bajek uwielbiają wszystko z motywem swoich ulubionych bohaterów. Ręcznik, pościel, piżamka z jednej strony ich bawią, a z drugiej dają poczucie bezpieczeństwa, bo są blisko czegoś co lubią i z czym się utożsamiają. Duża część dzieciaków, po kąpieli często spędza dłuższą chwilę w ręczniku, podczas gdy mam czesze i suszy włosy, czy obcina paznokcie. Dlaczego, by nie sprawić im w tym momencie radości związanej z ulubioną kreskówką, czy nawet bycia przebranym na daną postać, choćby przez narzucenie kapturka z imitacją głowy ukochanego bohatera. W przypadku gdy nie chcemy stawiać na konkretną bajkę to np. ręcznik dla dziewczynki może być z motywem księżniczki, a więc korony, diamenty, czy uśmiechnięta królewna. Chłopcom za to, na pewno spodoba się motyw dzikich zwierząt lub maszyn budowlanych. Obecnie na rynku dostępna jest cała masa tego typu produktów, a do tego zwykle są one w bardzo przystępnej cenie.

Ręcznik-fartuch, który osłoni rodzica

Dla rodziców najmłodszych dzieci ręcznik-fartuch może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Z jednej strony po wyjęciu malucha z kąpieli od razu trafia on w bezpieczne dla niego ramiona. Z drugiej rodzic okryty jest jedną częścią ręcznika dzięki czemu nawet wyjmując bobasa bezpośrednio z kąpieli jego ubranie pozostaje suche. To bardzo zachęcają opcja, szczególnie dla rodzica, który kąpię dziecko w pojedynkę, a do tego po kąpieli nie ma go gdzie położyć i owinąć normalnym ręcznikiem, więc musi od razu wynieść malucha do innego pomieszczenia.

Ręcznik-rożek z kapturem

Ręczniki w rogu, których znajduje się trójkątny kapturek, to najpopularniejszy i najłatwiej odstępny model. Takie ręcznik występują w szerokiej gamie rozmiarów, od tych maciupkich przeznaczonych dla noworodków, po te całkiem duże, którymi okrywać się mogą nawet kilkuletnie dzieci. Choć dla chłopców będzie to mieć mniejsze znaczenie, ze względu na zwykle krótsze fryzury, to ręcznik dla dziewczynki i bardzo małego dziecka zdecydowanie powinien mieć element pozwalający wygodnie okryć głowę. Dziewczynki zwykle mają dłuższe włosy, które niedosuszone, jak wiadomo mogą być przyczyną przeziębień. Najmłodsze dzieci z kolei mają jeszcze niesprawny system termoregulacji i szybko się wychładzają. Głowa z uwagi na bogatą sieć naczyń krwionośnych i stosunkowo dużą powierzchnię jest miejscem, które należy osłaniać, by ułatwić utrzymanie stałej temperatury małego ciałka.

Ręcznik-szlafrok, w którym dziecko obejrzy bajkę

Ręczniki, które jednocześnie mogą spełniać funkcję szlafroków, albo ewidentnie przypominają ten element garderoby, albo mają formę poncza, czyli w okolicy tułowia przód i tył są ze sobą w jakiś sposób spięte, ale nie ma rękawów. To rozwiązanie sprawdzi się u starszych maluchów, które po kąpieli lubią jeszcze chwilę pobyć w reczniku, oglądając bajkę, czy jedząc kolację. Decydując się na taki wybór, pamiętajmy, że dziecko wyszło mokre z kąpieli w związku z czym ręcznik na pewno będzie mokry. Warto więc zadbać o odrobinę wyższą temperaturę niż normalnie, by maluchowi nie było chłodno. Takie rozwiązanie 2w1 sprawdzi się również podczas wizyty na basenie, kiedy może pojawić się potrzeba okrycia dziecka, a drugiej strony chcesz, żeby mogło się ono swobodnie poruszać i nie martwić się o kawał materiału, który plącze się między nogami.

Post Author: Anka