Prześcieradło z gumką – jest to wygoda czy utrapienie?

Wybór prześcieradła w znacznym stopniu oddziałuje na komfort snu – to równie istotny element, jak materac czy pościel. Z kolei od długości i jakości snu zależy nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Przeszkodą może być m.in. źle dobrane prześcieradło czy materac lub za gruba pościel. Jakie są wady i zalety prześcieradeł z gumką?

Prześcieradło z gumką – wady i zalety

Prześcieradło to nie tylko kawałek materiału, który jest rozkładany na materacu. Wybór odpowiedniego modelu wpływa na długość i komfort snu – warto zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, grubość, poziom izolacji cieplnej, miękkość oraz materiał. W trakcie snu prześcieradła z gumką nie zsuwają się ani też nie podwijają, a podczas słania łóżka, nie jest konieczna ich poprawa. Modele posiadające gumkę mają wiele zalet i tylko jedną wadę, którą w prosty sposób można pokonać – a mianowicie trudno je złożyć.

Warto zadbać o jakość odpoczynku i snu, ponieważ w znacznym stopniu warunkuje to nasze samopoczucie w dalszej części dnia. Chcąc zapewnić sobie maksimum komfortu, zaleca się dobrać właściwe prześcieradło, materac, poduszki, pościel itd.

Wybór właściwego prześcieradła to nie tylko określenie materiału i rozmiaru, ale również konkretnego modelu – z gumką bądź bez niej. Wyjątkowo praktyczne i wygodne jest prześcieradło z gumką, a właściwie dobrane zapobiegnie zsuwaniu się pościeli z łóżka.

To właśnie dzięki gumce prześcieradło jest zawsze utrzymywane w prawidłowej pozycji – to duża zaleta tego modelu, ponieważ wielu użytkowników tradycyjnych prześcieradeł narzeka na ciągłe zwijanie się materiału. Dla osób, które mają niespokojny sen, np. dzieci, prześcieradła z gumką będą najlepszym wyborem.

Na początku warto wybrać materiał, z jakiego wyprodukowano prześcieradło. Łatwo dostępna i popularna jest bawełna, jak i – nieco droższy – dżersej (jersey), który cechuje się wyższym stopniem izolacji termicznej. Często wybierane są również prześcieradła z materiału frotte, które stanowiąc dodatkową izolację cieplną, zapewnia w zimie odpowiednie ciepło.

Prześcieradła z gumką – na co warto zwrócić uwagę?

Wybór idealnego prześcieradła z gumką nie jest możliwy bez wcześniejszego określenia jego rozmiaru. To bardzo istotne, ponieważ w przypadku tego modelu nie jest możliwe zwinięcie nadmiaru materiału pod materac. Wtedy guma nie będzie spełniać swojej funkcji, a prześcieradło będzie spadać z materaca, co nie wygląda estetycznie.

Warto wiedzieć, iż prześcieradła z gumką mają zwykle około 15-20 cm zakładu, a więc należy mierzyć ich grubość przed zakupem i wybrać właściwy rozmiar. W przypadku gdy materac jest grubszy niż zakładka w prześcieradle, bardziej stosownym wyborem będzie prześcieradło o rozmiar większe. Na przykład materac 160×200 ma 22 cm, a więc powinniśmy do niego kupić prześcieradło o rozmiarze 180×200.

Przede wszystkim prześcieradła z dżerseju oraz z czystej bawełny muszą być odpowiednio dobrane pod rozmiar materaca. Tylko frotte jest materiałem na tyle rozciągliwym – dzięki zawartości domieszki sztucznego materiału – że nieco mniejsze prześcieradło bez problemu może być rozłożone na łóżku.

Warto wiedzieć, iż grubość materiału nie oddziałuje na tendencję do spadania z materaca lub zawijania się prześcieradła. Modele z gumką idealnie przylegają do jego powierzchni, nadając sypialni dodatkowego uroku. Prześcieradła z gumką są chwalone z powodu funkcjonalności oraz swoich walorów estetycznych.

Prześcieradła z gumką mają jednak dużą wadę – trudno je się składa. Wystarczy jednak wiedzieć, jak krok po kroku je złożyć we właściwy sposób, a wada zniknie momentalnie.

Modele wykończone gumką cechują się tym, iż nie zsuwają się z łóżka, oraz że trudno je się składa. Trzeba wykazać się cierpliwością, ponieważ czynność ta wymaga skupienia. Należy złożyć prześcieradło na pół, kolejno oba sąsiadujące ze sobą rogi tkaniny wsunąć dłonie. Następnie wystarczy złączyć dłonie ze sobą, nałożyć rogi z lewej ręki na prawą i położyć prześcieradło na podłodze bądź innej powierzchni. Należy chwycić rogi z lewej strony i złożyć prześcieradło w 1/3 szerokości, a rogi z prawej strony nałożyć lewą, aby powstał prostokąt. Na samym końcu pozostaje złożyć materiał 1-2 razy w kostkę i schować go do szafy.

Post Author: Anka