Jednoroczna roślina z astrowatych, niegdyś brana za pospolity chwast, obecnie może oferować cenione cechy, przede wszystkim w dziedzinie polepszenie wydolności oraz rewitalizacji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim traktuje ten artykuł, to także roślina od pokoleń postrzegana za nadprzyrodzoną, z czym wiąże się dość znana legenda.
Ostropest plamisty mielony – przed wiekami legenda, obecnie doceniana roślina
Ostropest uzewnętrznia bardzo dużo kluczowych przymiotów. Dawniej roślinę tę postrzegano za zwykły, zbyteczny chwast. W jej spuściźnie nie obyło się jednak bez zrodzenia się interesującej opowieści, która przydała miana prawie mistycznej. Historia rozgrywa się wokół łacińskiego określenia rośliny Sylibum marianum. W myśl tradycji ustnych w momencie karmienia niewielka ilość mleka Niepokalanej spadła na liść tej rośliny, co wywołało wytworzenie kremowych żyłek. Podania były przyczynkiem do obwołania ostropestu godnością świętej rośliny co utrzymało się przez względnie długi czas.
W dzisiejszych czasach, niezależnie od podania oraz dawnych podań, spotykamy się z zielem o wielu prominentnych funkcjach, jakie spełnia w Twoim ciele. Wpływ na to ma bez wątpienia obecność grupy flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.
Ostropest właściwości dla witalności i urody
Odnotowana sylimaryna posiada prominentną funkcję w odtwarzaniu komórek wątroby oraz ich ochronie. Zapewnia dobrą pracę całego narządu, asekuruje przed działaniem związków szkodliwych dla zdrowiea, dodatkowo normalizuje mechanizmy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty mielony, jako dodatek do herbaty, kawy a także do jedzenia – dajmy na to surówek, daje działanie bakteriobójcze oraz przeciwutleniające.
Z ostropestu potrafimy otrzymać taksyfolinę, która będzie wywierać zbawienny wpływ na efektywność w temacie przeciwdziałania osteoporozie. Dodatkowo asortyment drogeryjny, które w swojej formule mają ekstrakt z ostropestu, bardzo dobrze radzą sobie z odżywieniem skóry, w szczególności skóry potrzebującej nawodnienia.
Ostropest plamisty zastosowanie
Ostropest plamisty posiada wyjątkowe właściwości w regeneracji lub poprawie pracy wątroby. Stosowany jest aby zwalczać pierwsze oznaki sklerozy. Prowadzone badania wielokrotnie potrwierdzały, że potęguje zdolność odbudowy nerek. Stosowany zewnętrznie działa na niwelowanie mechanizmów starzenia skóry i minimalizowanie szkodliwych konsekwencji działania promieniowania ultrafioletowego.
Ostropest plamisty jak stosować
Ostropest plamisty warto aplikować w formie nierozdrobnionych owoców oraz startych, alternatywnie uzyskując macerat przywołujący na myśl „kleik” sporządzany z nasion lnu. Roślina odgrywa ważną rolę nie tylko w leczeniu, lecz także w sztuce kulinarnej. Ostropest z powodzeniem jest wykorzystywany zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w postaci leków, ale i dodatków do herbat, zapiekanek bądź sałatek.
Ostropest plamisty – wszystko w moderacji
Jeśli pragniesz go stosować do herbaty to pamiętaj, że rekomenduje się odmierzenie co najwyżej 2 małych łyżek zmielonej ostropestu. Kuracja specyfikami z zawartością sylimaryny, winna być przyjmowana przez co najmniej 3 miesiące, podczas których będzie spożywane 200-400 mg sylimaryny w dwóch bądź trzech dozach, w ciągu dwudziestu czterech godzin.