W niepełnosprawności najważniejsze jest, aby zapewnić osobie chorej maksimum możliwej samodzielności. Tylko w taki sposób wbrew pozorom sprawność fizyczna, jak i psychiczna osoby dotkniętej kalectwem, będzie w możliwie najlepszym stanie. Na przeszkodzie często stoją pieniądze, a raczej ich brak.
Osoby niepełnosprawne często utrzymują się z renty chorobowej i zasiłków, które wystarczają, albo też nie, jedynie na pokrycie bieżących kosztów utrzymania. Niektórzy uznają taki stan za wegetatywny – można przeżyć, jednak nie pojedzie się na wakacje, nie zrobi remontu mieszkania ani nie pójdzie na szalone zakupy nawet raz na pół roku. Osoby niepełnosprawne, które chcą dostosować swoje mieszkanie do swoich potrzeb, mogą starać się o dofinansowanie z PFRON. Czasem zwykły uchwyt dla niepełnosprawnych jest w stanie znacznie ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby otrzymać dofinansowanie na remont łazienki, należy spełnić szereg warunków. Po pierwsze lokal, w którym chcemy przeprowadzić adaptację pomieszczenia, musi do nas należeć, a jeśli wynajmujemy, na remont musi wyrazić pisemną zgodę właściciel nieruchomości. Bez tego nie jesteśmy w stanie uzyskać nawet złamanego grosza. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych przysługuje wszystkim niepełnosprawnym, którzy mają trudności w poruszaniu się, a dostosowanie pomieszczeń jest uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności. Starając się o środki na dostosowanie łazienki należy złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie likwidacji barier do PCPR (lub MOPR) w miejscu zamieszkania. Można też złożyć go przez internet w SOW na stronie sow.pfron.org.pl. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności i zaświadczenie o dochodach.
Co obejmuje dofinansowanie?
W przypadku dofinansowania generalny remont łazienki nie wchodzi w grę, więc nie możemy za te pieniądze wymienić płytek na nowe, tylko z powodu ich nieestetycznego wyglądu. Chodzi tu wyłącznie o likwidację istniejących barier, czyli usunięcie wszystkich przeszkód, które osobie niepełnosprawnej mogą uniemożliwiać samodzielne korzystanie z łazienki. Możemy wiec zamontować uchwyt dla niepełnosprawnych, wymienić wannę na prysznic czy poszerzyć drzwi. Ponadto dofinansowanie z PFRON i jego zakres zależy od rodzaju niepełnosprawności, dlatego np. dla osoby poruszającej się na wózku montuje się uchwyt dla niepełnosprawnych przy wannie czy sedesie oraz wszystkie elementy w łazience na odpowiednich wysokościach, co wiąże się z kupnem np. nowej szerszej umywalki, wanny z drzwiami.
Ile możemy dostać?
Wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów, jednak nie więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałe 5% to minimalny wkład własny, który niepełnosprawny musi wyłożyć z własnych środków. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych i technicznych można uzyskać raz na 3 lata. Istotny jest fakt, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie zwraca poniesionych kosztów remontu, więc z wszelkimi pracami należy się wstrzymać do momentu przyznania środków i zawarcia umowy o dofinansowanie z PFRON. Remontami dofinansowanymi przez PFRON zajmują się także firmy remontowo — budowlane, które mają doświadczenie i doskonale wiedzą, które elementy podlegają refundacji, a za które osoba niepełnosprawna będzie musiała zapłacić samodzielnie. Przystosowywanie łazienki do osoby niepełnosprawnej lepiej zostawić fachowcom, ponieważ jest bardzo wiele warunków do spełnienia, aby to pomieszczenie rzeczywiście ułatwiało funkcjonowanie użytkownikowi. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie rozmieszczenie elementów stałych takich jak wanna, umywalka czy sedes, a także przymocowanie w odpowiednich miejscach i wysokościach np. takich elementów jak uchwyt dla niepełnosprawnych czy alarm.