Dlaczego klima się psuje?

Aby klima w Twoim aucie dobrze funkcjonowała wypada o niej pamiętać. Bezdyskusyjną potrzebą bez wątpienia jest roczny przegląd. Skoro o niej nie będziemy pamiętać, to będzie chodzić niepoprawnie, albo bez uprzedzenia w rezultacie się nam nadweręży.

Czasami przydarza się, że po zimie klimatyzacja nie spełnia swoich normalnych funkcji. Po włączeniu nawiewu zamiast rześkiego powietrza wydziela się drażniący zapach. Jego przyczyną jest brud skupiający nam się na filtrze w kabinie, a także w parowniku oraz w kanałach wentylacyjnych. Materiał biologiczny, dla którego znakomitą pożywką są brud a także wilgoć, tworzy bynajmniej nie tylko uciążliwy zapach, ale również przykre zachorowania dróg oddechowych, alergię lub napady astmy.  Drugą przyczyną błędnego działania klimatyzacji samochodowej może być ubytek składnika chłodzącego i oleju w sprężarce. Niektóre auta są wyposażone w systemy zabezpieczające czyli w wypadku niewystarczającej dozie gazu lub oleju klimatyzacja, po prostu się nie uruchomi.

Niestety, nie wszystkie auta jednak są choćby tak chronione, a przecież skromna ilość tych dwóch substancji może być przyczyną zatarcia sprężarki klimatyzacji. Powinieneś wiedzieć naprawa jest wyjątkowo droga co możesz sprawdzić w Google wpisując np. hurtownia klimatyzacji i weryfikując poziom cen. Gaz w klimatyzacji auta wypada więc uzupełniać równomiernie gdy będziesz dokonywać corocznego przeglądu (w przeciągu roku układ traci nawet blisko 15% czynnika chłodzącego). Serwis poda wówczas także olej ochraniający sprężarkę.  Wypada pamiętać, że zniszczeniem sprężarki klimatyzacji grozi też ponad przeciętne długa przerwa w wykorzystywaniu klimatyzacji. Możecie więc uruchomić ją czasami ponadto w zimie.

Post Author: Anka