osuszanie murów łódź

Osuszanie murów metodą iniekcji – na czym polega?

Zawilgocone mury to niemały problem dla właścicieli zarówno dużych, często kilkunastopiętrowych budynków, jak i małych, jednorodzinnych domów, czy budynków gospodarczych. Jedną z popularniejszych metod osuszania murów jest metoda krystalicznej iniekcji. Na czym polega i jakie są jej zalety?

Krystaliczna iniekcja – niepozorny wynalazek, który uratował miasta

Metoda została opracowana przez dr Wojciecha Nawrota, a w budownictwie po raz pierwszy użyto jej po pamiętnych powodziach w 1997 r. Problemem było to, że nawet kiedy poziom wód opadł i było możliwości osuszenia murów zalanych budynków. Choć wydaje nam się, że ściany są litymi strukturami, to w rzeczywistości, pomiędzy cząsteczkami przebiegają drobne kanaliki, które podobnie, jak gąbka będą wciągały wodę do swojego wnętrza. Po powodziach poziom wód gruntowych utrzymywał się na wysokim poziomie również poza terenami zalanymi. Wilgoć wchodziła również do budynków, które o tej pory były zupełnie suche. Ze względu na dużą skalę i powszechność problemu trzeba było znaleźć rozwiązanie tanie, szybkie i proste. I tu idealnie sprawdza się metoda osuszania budynków poprzez krystaliczną iniekcję. Metoda jest na tyle powszechna, że bez problemu znajdziesz odpowiednią ekipę właściwie w każdej większej miejscowości. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce hasło: osuszanie murów Łódź, lub inna interesująca Cię lokalizacja i na pewno znajdziesz odpowiednią pomoc.

Na czym polega iniekcja krystaliczna?

Metoda krystalicznej iniekcji polega na wstrzyknięciu do murów budynku specjalnej substancji będące mieszanką cementu portlandzkiego, wody oraz aktywatora krzemianowego. Taka mieszanka powoli ulega krystalizacji, ale dzięki swym właściwością nie pozostaje jedynie w miejscu wstrzyknięcia, a powoli i równomiernie rozchodzi się po całym budynku. Pełny proces krystalizacji może trwać do 7 dni. Po tym czasie, budynek nie będzie już chłoną wody, więc należy mu tylko dać czas na odparowanie reszty wilgoci pozostającej w innych niż mury częściach budowli.

Zalety osuszania murów metodą iniekcji

  • Radzi sobie nawet z bardzo wilgotnymi murami.
  • Bezterminowa szczelność.
  • Osuszanie i izolacja przed wilgocią w jednym zabiegu.
  • Najtańsza z obecnie stosowanych metod osuszania murów.
  • Niska szkodliwość środowiskowa.
  • Prostota wykonania i uniwersalność względem różnych typów murów.
Dom / przez

Post Author: Anka