Jak holować samochody?

Awaria na drodze to nic miłego, bo znacznie opóźnia nasze dotarcie do celu. Czasami wystarczy tylko zajrzeć pod maskę i załatwić sprawy na miejscu, a potem bez problemu ruszać w dalszą drogę. Jednak niekiedy nie obędzie się bez przetransportowania uszkodzonego samochodu prosto do warsztatu. Laweta to dość duży koszt, a znacznie taniej wychodzi zaangażowanie kogoś z drugim samochodem jako holownik. O czym powinieneś koniecznie pamiętać zabierając się do holowania? Przeczytaj o tym poniżej.

Co zrobić przed rozpoczęciem holowania

Nie każdy pojazd można bez problemu wziąć na hol. Żeby nie sprawiać zagrożenia dla siebie, holującego lub innych kierowców, sprawdź stan samochodu ciągniętego linką. Twoje auto musi mieć sprawne hamulce, układ kierowniczy oraz działające światła. Brak tych dwóch pierwszych rzeczy to absolutna pewność, że wjedziesz w tył holującego cię samochodu, lub wypadniesz z drogi w trakcie zakręcania. Z kolei sprawne światła są konieczne, aby sygnalizować swoje zamiary jadącym za nami pojazdom. Nawet jeśli prowadzisz samochody używane z gwarancją, lepiej nie ryzykować narażenia się na jeszcze większe koszty, lub uszkodzenia swojego zdrowia.

Jak wygląda proces holowania

Najważniejsza podczas holowania jest komunikacja między kierowcami. Holujący nie powinien zaskakiwać holowanego nagłym przyspieszeniem, hamowaniem, lub zakrętem. Tutaj pośpiech zdecydowanie jest nie wskazany. Holowany powinien być natomiast gotowy, aby reagować na poczynania holującego, a więc hamować w porę i skręcać razem z nim. Dobrym pomysłem może być ustalenie haseł, mających konkretne znaczenie (jak na przykład – „zwolnij”) komunikowanych za pomocą klaksonu.

Istnieją konkretne przepisy dotyczące zachowywania się w trakcie holowania. Na holującego nałożone jest ograniczenie prędkości wynoszące 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. Nie można dokonywać na własną rękę holowania na autostradzie. To może czynić tylko profesjonalny pojazd holowniczy, którego zamówienie będzie tańsze jeśli prowadzimy auta używane z gwarancją.

Pojazdy używane z gwarancją holowane prosto do serwisu

Prowadząc auta używane z gwarancją na pewno będziesz chciał od razu trafić do warsztatu, który twoją gwarancję będzie honorował. Nadal jednak lepiej, abyś dojechał tam w jednym kawałku, dlatego zachowaj te dodatkowe środki ostrożności. Jeśli jest taka możliwość, wybierz trasę, która jest mało uczęszczana. Większe pole do manewru zwiększy twoje bezpieczeństwo. Przed ruszeniem w drogę sprawdź również stan twojej linki holowniczej, aby w trakcie jazdy nie sprawiła nam żadnej przykrej niespodzianki.

Post Author: Anka