Inteligentne wnętrze

„Smart” – zaakceptowaliśmy nawyk, by nazywać tak wiele obiektów i urządzeń. Wydaje się, że ta przydawka wygląda na określenie cokolwiek wyświechtane. Jeśli chodzi o casus inteligentnych domów ma jednak swoje uzasadnienie, ponieważ akurat te rozwiązania architektoniczne zyskują na uznaniu i na pewno wkrótce wyprą klasyczne budowle. Kiedy to się stanie, wszyscy będą już tylko wędrować wspomnieniem do czasów, gdy wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego i każdą instalację należało obsługiwać osobiście. Obsługa manualna każdej instalacji i sprzętu w domu wkrótce pozostanie już tylko we wspomnieniach.

Dom inteligentny: najważniejsze cechy

Dom inteligentny to nazwa miejsca, które ukrywa w swoim wnętrzu nowoczesne systemy i technologie zwiększające zarówno komfort jego mieszkańców, jak i stopień ich bezpieczeństwa. Znak rozpoznawczy inteligentnego domu stanowią niezależne układy zarządzające elementami wyposażenia domu i urządzeniami. Prawie wszystkie sterowania są zautomatyzowane, a mieszkańcy domu nie muszą już za każdym razem wykonywać  tych czynności w sposób manualny. Rzecz jasna ustawienia w każdej chwili mogą być ustawione od nowa przez domowników tak, by były lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Oszczędności w inteligentnym domu

Kolejnym pozytywnym argumentem świadczącym na korzyść wyboru domu inteligentnego, oprócz bezpieczeństwa i komfortu, jest niewątpliwy wzrost oszczędności. Dom inteligentny generuje koncepcje odpowiadające bardzo wysokim standardom energooszczędności. Wielu osobom odpowiada również stwierdzenie, że dom inteligentny to budynek proekologiczny i przyjazny środowisku. To niezwykle ważne również przez wzgląd na coraz ostrzejsze przepisy instytucji europejskich, jeśli chodzi o stosowanie idei wspierających środowisko.

Co wchodzi w skład instalacji w domu inteligentnym?

Dom inteligentny wykorzystuje wiele typowych sprzętów, jednak czyni to w sposób zautomatyzowany. Oprócz układów tak standardowych jak instalacje podgrzewania wody czy centralne ogrzewanie CO, nierzadko w inteligentnych domach instaluje się też np.: rolety i żaluzje sterowane centralnie, kominek z płaszczem wodnym ogrzewającym cały dom, zraszanie ogrodu, a nawet automatycznie sterowane kino domowe. Te zastosowania mogą nie mieć końca, a całokształt zależy jedynie od pomysłowości architektów oraz zasobności portfela przyszłych użytkowników budynku.

Dom / przez

Post Author: Anka