Chcesz zostać radcą prawnym? Przeczytaj o wymaganiach zawodowych i sprawdź, czy to zawód dla ciebie

Nie każdy może być prawnikiem, chociaż pojawiają się u niektórych na pewnym etapie edukacji takie marzenia. Jest to zawód wymagający nie tylko konkretnej i bogatej wiedzy, ale też odpowiednich cech osobowościowych. Dlatego warto weryfikować swoje marzenia np. na praktykach.

Kto może zostać radcą prawnym? Jakie trzeba mieć predyspozycje do wykonywania zawodu?

Przede wszystkim musisz ukończyć studia prawnicze magisterskie i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Do następnych twoich zadań będzie należało zrobienie aplikacji radcowskiej i złożenie egzaminu radcowskiego, składającego się z 5. części. Jeśli pozytywnie zdasz  sprawdzian z zagadnień prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego, ale też z zasad wykonywania zawodu lub etyki, stajesz się pełnoprawnym radcą prawnym. Dokumentem potwierdzającym ten przywilej jest wpisanie na listę radców prawnych oraz uroczyste ślubowanie.

Co jeszcze musisz wiedzieć o zawodzie radcy?

Wykonywanie pracy radcy prawnego odbywa się w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej. Możesz pracować w kancelariach, spółkach cywilnych bądź spółkach prawa handlowego. Możliwości jest dużo, dlatego lepiej sprawdzić się w różnych miejscach, np. na praktyce i stażu. Musisz też wiedzieć, że wykonywanie zawodu radcy wiąże się z wytycznymi zawartymi w ustawie z 6. Lipca 1982 r.

Sporo osób nie widzi różnicy między zawodem radcy prawnego i adwokata. I słusznie, bo tak naprawdę różnią się tylko w zakresie uprawnień. Radca może wykonywać swoje zadania także w stosunku o pracy, a adwokat już nie.

Oczywiście będziesz też przestrzegać zasad etyki zawodowej, a przede wszystkim Kodeksu Etyki Radcy Prawnego. Wśród nich znajduje się min. Ochrona godności zawodu w życiu nie tylko zawodowym, ale też publicznym i prywatnym. Oczywiście lojalność, sumienność i tajemnica zawodowa również muszą również definiować twoją codzienną pracę.

Musisz zadbać o swój wizerunek – promocja przede wszystkim!

Jeśli ktoś cię poleci innym, wtedy zyskasz nowych klientów. Musisz więc podpatrywać na początku swojej ścieżki zawodowej innych doświadczonych kolegów po fachu. Zanim założysz swoją pierwszą stronę internetową, wpisz w wyszukiwarkę frazę, „radca prawny Łódź”, aby zobaczyć, jak inni reklamują swoje usługi. Priorytetową wizytówką, szczególnie młodego radcy prawnego, jest strona internetowa. Powinna być czytelna, napisana przyjaznym, prostym językiem. Nie może na niej zabraknąć danych lokalizacyjnych oraz krótkiego BIO. Dobrym pomysłem jest prowadzenie bloga na stronie, na którym można umieszczać porady prawne, ciekawostki ciekawe artykuły wiążące się w różny sposób z pracą radcy. Możliwości jest naprawdę wiele.

Warto przed rozpoczęciem studiów i podjęciem pracy dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak pracuje radca prawny Łódź jest miastem dającym szansę zbierania doświadczenia i rozwoju w tym zawodzie.

Post Author: Anka